Τρίτη 17 Φεβρουαρίου 2009

Μέτρια εμφάνιση, εύκολη νίκη

Ο Ποσειδώνας Λουτρακίου πραγματοποιώντας μία μέτρια εμφάνιση επικράτησε το απόγευμα του Σαββάτου της ομάδας του Κοκκωνίου με 83-63 και εξακολουθεί να διατηρεί τις λίγες ελπιδες που έχει για την κορυφή.

Οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν σε ένα ακόμα παιχνίδι νωθροί στο πρώτο ημίχρονο χωρίς αγωνιστικότητα και ενέργεια και με πολυ κακή τόσο αμυντικη όσο και επιθετική απόδοση. Αντιθέτως η ομάδα του Κοκκωνίου προερχόμενη απο 2 συνεχόμενες νίκες και με πολυ καλή ψυχολογία παρουσίασε ιδιαίτερη μαχητικότητα και μία εξαιρετική ευστοχία στις επιθετικές προσπάθειες των παιχτών της. Αποτέλεσμα αυτών ήταν το ημίχρονο να βρει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 33-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Ποσειδώνα εμφανίστηκαν μεταμορφωμένοι, με μεγαλυτερη διάθεση στην άμυνα οπου αφενός περιόρισε το σκοράρισμα των φιλοξενουμένων αφετέρου δημιουργούσε καλύτερες προϋποθέσεις στην επίθεση. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι πέρασαν γρήγορα μπορστά στο σκορ και προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έκτισαν μία διαφορά άνω των 10 πόντων, 61-50.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν σε κανένα σημείο ,με τη διαφορά συνεχώς να αυξάνει και το τέλικό σκορ να διαμορφώνεται στο 83-63

Δεκάλεπτα: 17-14, 16-22, 28-14, 22-13

Ποσειδώνας Λουτρακίου: Κουτρούλης 1, Στυλιανού, Καραγιάννης 9, Γιαβρής 2, Δημητριάδης,Μάστορης 19(2), Ουλής 9(1), Μπόκος 6, Ντερτιλής, Σταυρόπουλος 19(3), Τσακίρης 8, Γλυκοφρίδης 3.

Κοκκώνι Α.Ο: Ψιλογιαννόπουλος 3(1), Γεωργίου 3, Γούλας 8, Κορδαλής 8(2), Παπαγεωργάκης, Βασιλείου 4, Λιάκος 8(1), Ζαλογιάννης 20(1), Βενετσάνος 10(1).

Διατητές: Πετρόπουλος-Μαβρατζάς.