Κυριακή 25 Ιανουαρίου 2009

Ήττα και πάλι

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα και τρίτη στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια γνώρισε χτες ο Ποσειδώνας εκτός έδρας από τον Οίακα Ναυπλίου με 78-69 και ψαλιδίστηκαν σε σημαντικό βαθμό οι ελπίδες για την πρώτη θέση.

Ο Ποσειδώνας εμφανίστηκε στο πρώτο μέρος σαφώς βελτιωμένος σε σχέση με την προηγούμενη αγωνιστική παρουσιάζοντας ομαδικότητα, μαχητικότητα και καθαρό μυαλό τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθση, στοιχεία που έλειψαν ιδιαίτερα στα τελευταία παιχνίδια. Αποτέλεσμα ήταν ο Ποσειδώνας να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού και στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους να είναι μπροστά στο σκορ με τον Οίακα προς στο τέλος να εκμεταλλευέται την αναποτελεσματικότητα των φιλουξενουμένων να σκοράρουν εύκολα καλάθια και τα πολλα φάουλ που κέρδισαν και να μπούν στην ανάπυλα με το 44-41 υπέρ τους (κάνοντας ένα 10-0 στα 3 τελευταία λεπτά, απο το 34-41)

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Οίκας συνέχισε την αντεπίθεσή του με τον Ποσειδώνα να μην αντιδρά και να εδραιώνεται έτσι η πρωτοπορία του στο σκοράρισμα.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ποσειδώνας αντέδρασε με χαμηλό σχήμα και πίεση σε όλο το γήπεδο με αποτέλεσμα να μειώσει στο καλάθι (61-59) 6 λεπτά πριν το τέλος. Σε εκείνο το σημείο ο Οίακας μετέφερε το παιχνίδι μέσα στη ρακέτα πάντα στη λογική μεγάλων επιθέσεων και με πολλα κερδισμένα φάουλ και σε συνδυασμό με κάποια άστοχα σουτ των φιλοξενουμένων ξέφυγε στο σκορ (73-64 2 λεπτά πριν τη λήξη) και κάπως έτσι κρίθηκε ο τελικός νικητής.

Τα δεκάλεπτα : 21-20, 23-21, 17-13, 17-15

Οίαξ Ναυπλίου : Κατσούρης 20 (2), Παπαχαραλάμπους 8 (2), Κουτσόπετρας 1, Κοτσόβολης 22 (1), Κατσαλούλης 11, Λιακόπουλος 3, Γκάγκιτς 2, Ρεκουνιώτης 7, Καζάς 4, Τατούλης.

Ποσειδών Λουτρακίου : Κουτρούλης 3, Δέδες 9 (1), Καραγιάννης 6, Γκόλιας 6 (1), Μάστορης 11 (1), Ουλής 8 (2), Ντερτιλής, Χριστοφιλόπουλος 3, Σταυρόπουλος 16 (1), Τσακίρης 7, Γλυκοφρύδης.

Διαιτητές: Τρίγκα, Καραλής