Τρίτη 20 Ιανουαρίου 2009

Τραγική εμφάνιση

Τη χειρότερή του εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα πραγματοποίησε ο Ποσειδώνας Λουτρακίου στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου απέναντι στον Άρατο με απoτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 64-44 στο Κιάτο .
Ο Ποσειδώνας ξεκίνησε άσχημα για ένα ακόμα παιχνίδι με τους παίχτες τους να αγωνίζονται άνευρα, χώρις πάθος και με εμφανή έλλειψη μαχητικότητας. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται. Ο ενθουσιασμός τους και η μη αλλαγή τη εικόνας των φιλουξενουμένων αυξησαν την τιμή της διαφοράς, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να λήξει με 37-23 για τον Άρατο.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ποσειδώνας εμφανίστηκε πιο ψυχωμένος και σαφώς βελτιωμένος στην άμυνα, κάτι που φαίνεται από τους μόλις 4 πόντους που δέχτηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Στην επίθεση όμως συνέχισε να εμφανίζεται ασύνδετος με έλειψη ομαδικότητας και συνεργασίας μεταξυ των παικτών.Έτσι κατάφερε να σημειώσει στο τρίτο δεκάλεπτο μόλις 8 πόντους.
Στην τελευταία περίοδο, ενώ όλα έδειχναν οτι ο Ποσειδώνας μπορούσε να διεκδικίσει τη νίκη συνέβη το αντίστροφο. Επανήλθε η κακή απόδοση στην άμυνα και συνεχίστηκε η κάκιστη εικόνα στην επίθεση. Αυτά σε συνδυασμό με το εξαιρετικό παιχίδι του Άρατου έφεραν το τελικό 64-44

Δεκάλεπτα: 16-12, 21-11, 4-8, 23-12

Αρατος: Μπάμπλης, Ζαρρής Χρ 6, Λέτσιος 6, Δούβης 5, Ματσανιώτης 11(2), Μούζουλας 12(1), Ζαρρής 11(1), Μπαρτζής 4, Αναγνωστόπουλος, Σημαιοφορίδης 5, Δαμας 4

Ποσειδώνας Λουτρακίου:Σταυρόπουλος 7, Ουλής 3, Καραγιάννης 10(1), Δέδες , Μάστορης 10(1), Μπόκος 3, Χριστοφιλόπουλος 4, Κουτρούλης 3, Γκόλιας 4, Δημητριάδης, Τσακίρης