Κυριακή 22 Μαρτίου 2009

Ξύπνησε αργά..

Ο Ποσειδώνας Λουτρακίου πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση το Σάββατο απέναντι στον Τήρωνα Αγ. Θεοδώρων, νίκησε τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος με 83-73 και έδειξε ότι ίσως άξιζε κάτι καλύτερο από την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΚ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς δείχνoντας από την αρχή τη διάθεσή τους να πάρουν ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο. Προηγήθηκαν με 11-2 στο 4' όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση με διεισδύσεις και με κάποια επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλπετο να λήξει με το εύθραυστο 22-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ποσειδώνας μπήκε αποφασισμένος να μεγαλώσει το προβάδισμά του και τα κατάφερε με πιεστική άμυνα, έλεγχο των ριμπάουντ και με πιο καθαρό μυαλό στην επίθεση όπου απέκτησε καλύτερη ισορροπία στις επιλογές της. Έτσι η διαφορά έφτασε μέχρι τους 10 πόντους (38-28) όμως κάποια επιπόλαια λάθη στο τέλος διαμόρφωσαν το 41-35 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό 7λεπτο όπου η ασφυσκτική τους άμυνα και η ευστοχία τους στη επίθεση από μέση και μακρινή απόσταση τους επέτρεψε να φτάσουν τη διαφορά στο +19 (58-39) δείχνοντας οτι είναι οι κυρίαρχοι του παιχνιδιού. Κάπου εκεί ο Τήρωνας έπαιξε το τελευταίο του χαρτί και του βγήκε σε σημαντικό βαθμό. Γύρισε την άμυνά του σε ζώνη (2-3) και ξεκίνησε την αντεπίθεσή του κάνοντας ένα σερί 0-12 (58-51 στο 32').

Ο Ποσειδώνας που είχε μείνει άποντος για περίπου 4 λεπτά κατάφερε να βρεί λύσεις απέναντι στη ζώνη αρχικά με δυνατές διεισδύσεις από τους γκαρντ αλλα και με καλό passing game και ελεύθερα σουτ 3 πόντων με αποτέλεσμα να μην επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν περισσότερο από τους 5 πόντους (71-66 στο 37') παρά την καλή τους επιθετική απόδοση σε αυτό το διάστημα. Η ψυχραιμία, το καθαρό μυαλό και η ευστοχία στις βολές έδωσαν στο τέλος τη νίκη στον Ποσειδώνα χώρις άγχος και το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 83-73 με 2 βολές του Τήρωνα σε νεκρό χρόνο στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 22-20, 19-15, 17-10, 25-28

Ποσειδώνας Λουτρακίου: Κουτρούλης 14(4), Καραγιάννης 5, Μάστορης 21(3), Μπόκος 3(1), Χριστοφιλόπουλος 9, Σταυρόπουλος 22(2), Ντερτιλής 8, Δημητριάδης 1, Παπανικολάου.

Τήρων Αγ. Θεοδώρων: Καζιάνης 25(3), Λαγκουράνης 20, Ράτης , Τζάνης, Δανιήλ 8, Καγιώργης , Δήμου 6, Ράπτης 10.

Διατητές: Καραλής, Πετρόπουλος